+420 226 254 449 Zákaznický servis : Po - Pá: 8:30 - 16:00 | Otevírací doba prodejny : Po - Ne: 9:00 - 19:30

Péřová zavinovačka pro správný vývoj miminka

Datum: 13.02.2017

Maminky, vybíráte právě zavinovačku pro vašeho špuntíka? Podívejte se na výhody, které vám nabízí péřová zavinovačka.

Proč právě péřovou zavinovačku?

Novorozenec má po narození nestabilní polohu na zádech a to díky flexnímu držení končetin a mírného záklonu hlavičky, která přepadává k jedné straně. Na rovné podložce novorozenec ještě neumí ležet rovně, proto se mu vždy hlavička stočí k jedné straně, a tím se přesune i celé těžiště jeho těla. Rozvinout těžiště těla na střed se bude teprve postupně učit. Pokud miminko necháme ležet volně na pevné podložce a maminka dostatečně nepohlídá jeho polohování, může dojít k asymetrickému vývoji tělíčka a predilekci hlavičky (fixovaný úklon hlavičky), což by si miminko mohlo nést do dalšího vývoje dál.

Proto je ideální, aby miminko od narození leželo na péřové zavinovačce. Díky peří se mu vytvoří takzvané hnízdečko, které mu pomůže ležet rovně v ose.  Tělíčko miminka se do peřinky propadne tak, že zádíčka leží na rovné podložce, hlavička je v prodloužení šíje a ručičky s nožičkami se lehce nadzvednou a mohou se tak krásně uvolnit. Jen v této poloze je těžiště těla na středu a celé tělíčko dítěte se může vyvíjet symetricky. V letních opravdu teplých měsících může miminko kvůli stabilitě na rozbalené peřince ležet zabalené pouze v plence. 

Péřová zavinovačka není jen zavinovačka

Péřová zavinovačka nemá ale jen vliv na zdravý vývoj dítěte po fyzické stránce. Poskytne miminku v prvních měsících i pocit bezpečí, na jaký bylo zvyklé u maminky v bříšku. Dodá mu stabilní teplotu díky peří, které je prodyšné a dítě se v něm nepotí. Dále, také ohraničený prostor pomocí pevného sepnutí. Proto je ideální péřovou zavinovačku používat i do kočárku, aby tlumila otřesy z jízdy. Opět v  letních opravdu teplých měsících miminko může na peřince v kočárku ležet rozbalené.

Zavinovačka bude vytvářet miminku bezpečí při manipulaci, například, když přijdou návštěvy a budou si chtít miminko pochovat.

Maminka může využít zavinovačku také na kojení a tím miminku poskytnout pohodlnou, stabilní a bezpečnou polohu.

Pro děti s vyšším svalovým napětím, nebo po těžkém porodu, je péřová peřinka nutností, protože tyto děti se opravdu potřebují dostatečně uvolnit a zklidnit.

Jak dlouho zavinovačka miminku vydrží?

V prvním měsíci života novorozence je ideální, aby v zavinovačce byl defakto pořád, aby se miminko nelekalo změn teploty a nestability podložky, na které leží. Díky tomu se bude jeho nervová soustava moci dostatečně zklidnit a miminko se tak lépe adaptuje na nové prostředí.

Od konce druhého měsíce, když miminko je více bdělé a potřebuje se hýbat, vytvoříme ze zavinovačky miminku pelíšek podložením bočních a spodního cípu. V tomto pelíšku může dítě ležet přes den a například si hrát s hračkami na hrazdičce. Miminko tak bude stabilní a bude se mu lépe zvedat ručičky a nožičky nahoru na tělíčko, což je pro něj velice důležité pro správné posílení svalu trupu a bříška.

Okolo šestého měsíce, kdy se miminko začne samo přetáčet na bříško, využíváme zavinovačku jako peřinku díky jejímu čtvercovému tvaru. Miminko spinka na malém, péřovém, polosypaném polštářku.

Jak zavinovačku, péřové polštářky, tak mantinely do postýlky najdete ZDE

Rozměry

Zavinovačka klasik – rozměr 80×80, vhodný pro novorozence (výhodou je klasický tvar čtverce, takže je možné zavinovačku později využít jako peřinku na dítě)

Zavinovačka velká – rozměr 80×80 + spodní cíp prodloužený o 20 cm, vhodná pro větší, nebo starší děti

Materiál a údržba

Povlak na polštářky i zavinovačky je z 100% bavlny a je klasicky pratelný na 40st, jako běžné povlečení na peřiny.

Zavinovačku je třeba často načechrávat a vždy, když v ní miminko nespí, větrat (v létě na slunci, v zimě na mrazu).

Sypek je naplněný 100% husím peřím. Proto je potřeba o něj pečovat jako o péřový výrobek. Je možné jej také prát, pokud máte doma sušičku. Lze jej vyprat a po té s tenisáky dát do sušičky. Míčky zajistí, že během cyklu bude peří načechráváno.

Další poradenství psychomotorického vývoje dětí a kurzy manipulace​ najdete ZDE

Zastavte se za námi

 
Věštínská 19, Praha 5, Radotín
2 min od Pražského okruhu
(sjezd Zbraslav/Radotín)
 
Pondělí - Neděle: 9:00 - 19:30
Zobrazit prodejnu
Mapa prodejny