+420 739 053 384 Zákaznický servis : Po - Pá: 8:00 - 16:00 | Otevírací doba prodejny : Po - Ne: 9:00 - 19:30

Mýty o kočárcích, které vám usnadní rozhodování.

Datum: 26.02.2018

Vybíráte kočárek a už vám jde hlava kolem z té široké nabídky? Pak jste se dostali do situace jako většina nastávajících rodičů. Proto jsme pro vás sepsali několik praktických rad, které vám rozhodování ulehčí.

Většina budoucích rodičů si při výběru kočárku dělá osobní průzkum, jak vlastně kočárek vybrat a čím se řídit. Nastávající rodiče mají snahu si zjistit co nejvíce informací od svých přátel, z časopisů, internetových diskuzí a fór, kterých je v dnešní době opravdu spousta. Tento průzkum je určitě prospěšný a užitečný. Dobré je čas od času nahlédnout do nezávislých testů kočárků i autosedaček, jako je Dtest nebo Adac.

Maminky pozor, často se právě v těchto diskuzích dočtete od zkušenějších, co všechno je špatně a co je naprosté tabu. Tak abychom to uvedli na pravou míru, vyvrátíme vám zde několik mýtů, které jsou v této problematice velmi diskutované, abychom vám pomohli usnadnit výběr toho „nej“ kočárku pro váš poklad.

5 největších mýtů o kočárcích

1. Přehazovací rukojeť, nebo otočná sportovní sedačka

Maminky k nám přicházejí s dotazem, zda máme v nabídce kočárek s přehazovací rukojetí. Byly doby, kdy otočnou rukojeť měl každý druhý kočárek a to včetně polských.  Popravdě řečeno, výhoda otočné rukojeti byla nesporně v tom, že jsme nemuseli otáčet sportovní sedačku v případě, že miminko usnulo a do kočárku buď foukal vítr nebo svítilo slunce. Přehodila se rukojeť a jelo se dál. Potíž je v tom, že v té době, kdy to bylo běžné, byla většinou všechna kola pevná (neotočná) a stejně velká. Což značilo, že kočárek nezmění jízdní vlastnosti ani po otočení rukojeti. Nyní má 95 % podvozků přední kolečka otočná a menší, takže manévrování s kočárkem s přehozenou rukojetí už není tak komfortní. 

V dnešní době je možné u více než 80 % kočárků otočit sportovní sedačku po nebo protisměru jízdy. Rodiče mají možnost miminka, co přecházejí z korby, posadit tak, aby na ně viděli, ale otázka zní, jestli je to nutné? Řekněme si popravdě, miminka leží v kočárku 5-6 měsíců se stále stejným výhledem. Pěti nebo šestiměsíční dítě je zvědavé a rádo objevuje nové věci, pokud tedy nejde sedačku otočit tak, aby maminka na dítě viděla, vůbec nic se neděje! Věřte, maminky, že děťátko je spokojené, a pokud se zrovna nekochá vším zajímavým, co se kolem děje, tak pohodlně spinká a vy na něj vidíte průzorem ve stříšce, který bývá nezbytnou součástí všech otočných i neotočných nástaveb. Pokud se vám tedy líbí kočárek, kde nejde otočit sportovní nástavba, neberte to jako mínus ani jako rozhodující kritérium při výběru kočárku.

2. Součástí kočárku musí být nánožník!

Nánožník jako jedno z podstatných kritérií výběru?  Ne, milé maminky, neberte toto příslušenství jako zásadní. Spoustu výrobců od nánožníku upouští, jelikož v dnešní době je tak široký výběr kvalitních a velmi teplých fusaků odolných proti větru i chladu, že opravdu není třeba považovat nánožník za nutnou součást vybavení kočárku. Pokud tedy není u vyvoleného kočárku nánožník součástí, nezoufejte, má to řešení. Není nic jednoduššího, než si pořídit kvalitní, větruodolný  fusáček a pláštěnku. Tato příslušenství jsou důležitá a funkci nánožníku při nepřízni počasí určitě velmi dobře zastoupí. :)

 

3. Kolébkové polohování kočárku

Před několika lety přišli výrobci na trh s kočárky s kolébkovým polohováním. Co to znamená? Polohování sportovní nástavby v pozici, kdy miminko sedí. Nesklopíte jen zádovou opěrku, ale celou sportovní nástavbu. Pro ty, co si to nedokáží představit, je to asi takto: posadíte se na židli a takto Vás někdo položí na záda. Tato inovace předvídatelně rozdělila maminky na dva tábory. Myslíte si, že by se kolébkové polohování rozmohlo tolik, kdyby mělo mít špatný vliv na vývoj dítěte? Ne, milí rodiče, nejedná se jen o designovou záležitost, ale je prokázáno, že miminka v kočárku spí spokojeně (je to velmi podobná pozice jako v autosedačce) a žádné zdravotní komplikace jim nehrozí. Výhodou této pozice pro sedící dítě je, že můžete kočárek přisunout ke stolu a děťátko s vámi může stolovat, protože u kolébek jsou často sedačky ve vyšší pozici než u běžných kočárků. V restauraci to může být výhodou. Nevýhody kolébkového polohování jsou takové, že pokud se chystáte s kočárkem na výlet na celý den, nemusí být úplně příjemné pro dítě ležet ve stejné pozici spoustu hodin. Miminka zvyklá na prostor a třeba spinkání na bříšku tento způsob polohování asi neocení. :) Vše má svoje pro a proti, ale rozhodně se nejedná o nic zdravotně závadného a spoustu miminek je takto spokojených.

4. Drahý kočárek = bezúdržbový kočárek

Rodiče si často myslí, že když si koupí dražší kočárek, nemusí se o něj už starat, že je bezúdržbový. Takový kočárek bohužel ještě vyroben nebyl a pravděpodobně ani nebude :). O kočárek je potřeba se vždy starat, nejlépe podle návodu k obsluze, nafukovací kola pravidelně dofukovat, kočárek udržovat čistý a pohyblivé části čas od času vyčistit a promazat silikonovým olejem. Obsluha na to při koupi vždy upozorní a poskytne potřebné informace. Jednoduše řečeno, pokud se budete o kočárek starat, je velká pravděpodobnost, že vám bude sloužit dobře po celou dobu, kdy ho vaše dítě bude potřebovat. Rádi to srovnáváme s příkladem koupě nového vozu, i ten je potřeba pravidelně servisovat, abyste ho mohli bezpečně a spolehlivě dlouhodobě užívat. :)

5. Opravdu potřebujete velkou korbičku?

Často se setkáváme se situací, kdy budoucí maminka přichází s požadavkem velké hluboké korbičky. V zásadě je toto kritérium důležité, pokud je termín narození miminka plánovaný na konec léta či začátek podzimu a miminko bude tedy v hlubokém lůžku jezdit celou zimu.  Za této situace je potřeba přihlédnout k tomu, aby se v tomto období do korbičky pohodlně vešlo i s teplým, zimním fusakem. Ideální rozměr lůžka je tedy kolem 80 cm. V případě, že se miminko narodí na konci zimy, na jaře nebo v létě, velikost lůžka už není úplně zásadní, protože miminko v hlubokém kočárku vydrží maximálně 5-6 měsíců, a to v případě miminek narozených na jaře znamená, že na podzim, kdy bude třeba fusaku, již budou jezdit ve sportovní nástavbě. Zásadní informace je, že maximální nosnost drtivé většiny hlubokých lůžek je 9 kg.

Zastavte se za námi

 
Věštínská 19, Praha 5, Radotín
2 min od Pražského okruhu
(sjezd Zbraslav/Radotín)
 
Pondělí - Neděle: 9:00 - 19:30
Zobrazit prodejnu
Mapa prodejny