+420 739 053 384 Zákaznický servis : Po - Pá: 8:00 - 16:00 | Otevírací doba prodejny : Po - Ne: 9:00 - 19:30

Jak vybrat správnou autosedačku!

Datum: 28.02.2018

Nedílnou součástí výbavičky pro miminko je bezpečná autosedačka. V tomto článku bychom Vás chtěli provést výběrem autosedačky a poradit, které autosedačky a ve kterém období jsou vhodné a samozřejmě ty nejbezpečnější.

Určitě vám také pomůže udělat si průzkum nezávislých testů. Užitečná informace pro Vás bude, co je to vlastně norma I-size, co určuje a koho se týká? Tato norma platí od roku 2013, ale zatím není povinná a motoristé se jí řídit nemusí. V budoucnu by měla ale plně nahradit dosavadní normu ECE R 44, důvodem je vyšší bezpečnost a ochrana dítěte při nárazu.

Zásadní body normy I-size ECE R 129

  • Děti do 15-ti měsíců je povinné vozit v protisměru
  • Autosedačky I-size musí být ve vozidle ukotveny pomocí izofixu
  • Součástí autosedaček musí být vylepšená ochrana proti bočnímu nárazu
  • Kategorie autosedaček se nově neoznačují dle váhy dítěte, ale podle výšky
  • Zajišťuje 100 % kompatibilitu mezi vozidly a autosedačkami I-size

Ve Skandinávii se tyto typy autosedaček dokonce již dlouhodobě používat musí a děti v protisměru jezdí, jak nejdéle je to možné, třeba i do čtyř let.
Do čtyř let věku jsou děti ohrožené nejvíce a to proto, že jejich hlavička je oproti tělu velká a těžká. Při nárazu to tak může mít fatální následky. Proto nová norma se zasazuje o to, že děti povinně musí jezdit v protisměru minimálně do patnácti měsíců, ale pokud to samozřejmě snesou jak oni tak i rodiče, tak i déle.
Rádi bychom upozornili, že autosedačky dle stále aktuální normy ECE R 44 jsou nezávadné, bezpečné a není třeba se jejich koupě nikterak obávat, nebo je z výběru vylučovat. Očekáváme, že norma bude platná ještě přibližně pět let.

Skupiny autosedaček

Autosedačky jsou rozděleny do pěti skupin, které se určují podle hmotnosti dítěte, nikoliv věku:

  • skupina 0 :          od narození do 10 kg, přibližně do 1 roku,
  • skupina 0+ :       od narození do 13 kg, přibližně do12 až 18 měsíců,
  • skupina I:            od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 4 let,
  • skupina II:          od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let,
  • skupina III:         od 22 do 36 kg, od 6 let do 12 let.

Vajíčka - autosedačky pro nejmenší (Skupina 0/0+ a 0/I)

Vajíčka jsou zase rozdělena podle norem, a to v kategorii 0-13 kg nebo dle nové normy I-size přibližně 40-75 cm. Vajíčko se vždy poutá v protisměru jízdy, a to jak pásem, tak i s izofixovou základnou. Pokud máte v autě izofix, rozhodně zvažte poutání pomocí něj, je to mnohem bezpečnější. 
Existují také tzv. modulární systémy. Např. od Maxi Cosi - to pak zakoupíte I-size vajíčko se základnou a jakmile miminko vyroste z vajíčka, tak pak zakoupíte pokračovací autosedačku, která je obousměrná a kompatibilní se stejnou izofixovou základnou, takže vozíte v protisměru, dokud to je možné (minimálně však do 15 měsíců). Následně, když už to možné není, otočíte sedačku ve směru jízdy. Další, kdo tento systém nabízí, je například velmi bezpečná skandinávská značka BeSafe, která je průkopníkem protisměrného ježdění a má skvělé výsledky, co se týká bezpečnosti autosedaček.

Vajíčka jsou téměř bez výjimky pomocí adaptérů kompatibilní s konstrukcemi kočárků, a tak při koupi autosedačky si rodiče mohou vytvořit důmyslný cestovní systém autosedačky s kočárkem. Jsou ale mezi vámi rodiče, pro které není podstatné vozit vajíčko na kočárku a pro ty může být zajímavá kategorie 0-18kg. Dle nové normy I-size od narození do 105cm. 

Velmi oblíbená autosedačka, kterou rodiče zakupují buď od narození, nebo po té, co miminko vyroste z vajíčka, je autosedačka Britax Römer otočná autosedačka umožňuje bezpečné cestování v protisměru a následně i po směru jízdy.  Dle výšky 105 cm je tedy vhodná zhruba do čtyř let věku.  Její výhodou je navíc možnost natočení autosedačky čelem k vám pro snadné připoutání dítěte.

Kategorie 9-18 kg (Skupina I)

Do kategorie autosedaček 9-18 kg může děťátko přejít až ve chvíli, kdy opravdu samo stabilně sedí. Většina autosedaček této kategorie je posměrná nebo obousměrná. Rozhodně bychom chtěli rodiče upozornit, že dokud miminko ve vajíčku nedoroste hlavičkou, okraj zádové opěrky není nutné autosedačku měnit za větší, čím déle dítě vydrží v protisměru ve vajíčku, tím lépe, je to tak pro něj nejbezpečnější!

Pokud tedy již nemáte zakoupenu první část modulárního systému, je možné volit z autosedaček posměrných, velmi oblíbené jsou v této kategorii autosedačky značky Römer, např: autosedačka Trifix 2, která je řazena do normy I-size. Autosedačka je lehce nadčasová, pokud přecházíte z vajíčka dle staré normy v kategorii 0-13 kg, je použitelná již od doby, kdy děťátko pevně sedí. Tedy od cca 9-10. měsíce. Pokud máte vajíčko dle normy I-size , tak by správně měla autosedačka být používána od 15 měsíců věku dítěte, v tomto případě to ale není nutné brát tak doslovně díky tomu, že obě normy jsou současně v platnosti :).

Univerzální kategorie 9-36 kg (Skupina I/II/III)

Často, což je samozřejmě přirozené, rodiče řeší otázku financí. Všichni jsme si vědomi, že děti rostou jako z vody a nás čeká v rozmezí čtyř let koupě tří autosedaček, což je velmi nákladné. Tuto situaci lze řešit koupí univerzální autosedačky, která je vhodná od cca 10. měsíce věku, tedy od 9 kg do 36 kg (10-12let). Tyto autosedačky jsou buď pultíkové, nebo s pětibodovým pásem.

Co je to pultíková sedačka? Např. značka Kiddy nebo Cybex nabízí autosedačky, které kromě izofixového ukotvení ve vozidle zajišťují děťátko na místě také pultíkem, který je fixován autopásem.  Je to kvůli ochraně krku, hrudníku a hlavičky při nárazu. Vždy klademe důraz na to, aby rodiče při výběru přišli osobně autosedačky vyzkoušet na prodejnu. U pultíkových autosedaček to platí dvojnásobně, ne každé dítě totiž pult před sebou snese. Velmi vhodnou autosedačkou v této kategorii s pětibodovým pásem je např. autosedačka Britax Römer Evolva.

Kategorie 15-36 kg (Skupina II/III)

Pokud Vám děťátko vyroste z autosedačky 9-18 kg nebo z kategorie do 105 cm, je čas pořídit autosedačku v poslední kategorii 15-36 kg. Tato by měla sloužit dítěti, dokud nedoroste výšky 150 cm nebo nedosáhne váhy 36 kg.  Děti v tomto věku už jsou poměrně velké, a tak je vhodné se u těchto autosedaček zaměřit na prostor, aby dítěti bylo při cestování pohodlně. Během užívání autosedačky dítě vyroste přibližně o 30-40 cm, a tak je velkou výhodou, když autosedačka roste s dítětem nejen do výšky,  ale také do šířky, a to jsou např. autosedačka Cybex Solution nebo Kiddy Cruiserfix.

Výběr autosedaček je veliký a my věříme, že vám ho tímto článkem alespoň trochu usnadníme.
Ale přesto nebudete-li si stále vědět rady, přijďte se poradit za námi na prodejnu, všechno vám důkladně předvedeme a vysvětlíme.

Těšíme se na vás. 

Celý tým Špuntík.cz

 

Zastavte se za námi

 
Věštínská 19, Praha 5, Radotín
2 min od Pražského okruhu
(sjezd Zbraslav/Radotín)
 
Pondělí - Neděle: 9:00 - 19:30
Zobrazit prodejnu
Mapa prodejny