+420 739 053 384 Zákaznický servis : Po - Pá: 8:00 - 16:00 | Otevírací doba prodejny : Po - Ne: 9:00 - 19:30

Zavinování dětí

Datum: 08.07.2015

Toto téma má hodně blízko k tématu nošení, a mnoho aspektů, týkajících se správného sociálního a emocionálního vývoje dětí spolu úzce souvisí.

Proč děťátko zavinovat?

Pokud přihlédneme k nitroděložnímu vývoji a k faktu, že dítě je tzv. „fyziologický nedonošenec", je přínos zavinování zcela logický. V bříšku má miminko jen úzce vymezený prostor ale zároveň teplo, bezpečí a jasně dané hranice. Pokud miminku vytvoříme podobné podmínky, bude klidnější, bude lépe spát a adaptovat se na nové prostředí.  Novorozeňátko  se cítí  v omezeném prostoru  bezpečně a klidně. Lépe usíná, dobře spí a netrpí tolik bolestmi bříška a nadýmáním. Navíc není rušeno reflexními  mimovolnými pohyby a záškuby, které jej mohou  probudit a rozplakat.

A máme tady opět výlet... do historie i mezi přírodní národy

Zavinování  kojenců má stejně jako nošení dětí bohatou tradici a jako „červená nit"  se táhne  napříč rasami a kontinenty. Od indiánských kmenů v Severní Americe, přes Aztéky a  Eskymáky,  po Tichomořské národy a pouštní kultury. Dokonce Ježíšek je na mnoha plastikách, reliéfech či  některých obrazech  zobrazen jako miminko v povijanu či zavinovačce. 

Zajímavé je, že ani v době čtyřiceti komunistických let, nebylo zavinování dětí považováno za „buržoazní přežitek". Přestože děti  byly  odnášeny od maminek  na novorozenecké oddělení,  zůstávaly zavinuté!  Stačí se podívat na starší filmy a fotografie s řadou miminek, vyrovnaných jako housky na krámě. Připomínalo to sice „výrobnu správných socialistických kádrů", nicméně zůstal zachován přínos této historicky  velmi staré metody.

Při zavádění systému rooming-in, tedy s velmi  progresivní změnou poporodní péče, se ale děti přestaly balit do peřinek  a zůstávaly na pokoji s maminkou v samostatné postýlce. Ležely na pevné matraci a přikrývaly se dekou.  Důsledkem toho děti bývaly neklidné a maminky si je často braly do postele  k sobě. Dříve to bylo z bezpečnostních a hygienických důvodů zakázané, dnes se nad touto praxí nikdo příliš nepozastavuje. Eva Kiedroňová, odbornice a specialistka na správnou manipulaci s novorozencem (doporučuji na tomto místě  přečíst  si publikaci „Něžná náruč rodičů") uvádí zajímavý postřeh. Uklidnění novorozeněte v posteli s maminkou totiž není dáno jen blízkostí maminky, ale i měkkým pelíškem na jejím polštáři a pod dekou, který dítěti vymezuje a omezuje prostor. Dnes se v porodnicích k zavinovačkám personál vrátil, což znamená pro maminky i děťátka větší pohodu a dobrý spánek.

Jak zavinovat?  Není zavinování škodlivé?

Tzv. volné zavinutí umožňuje například rychlozavinovačka. Do rychlozavinovačky  dítě zabalíte během několika vteřin. Miminko je v omezeném, měkkém prostoru, ale může volně pokrčit nožky. Eva Kiedroňová doporučuje balit miminko do polovysypané péřové peřinky, která dává děťátku pocit bezpečí, jistotu a klid. Doporučuje také miminko na peřinku pokládat, pokud jej nechceme (je-li například horko) příliš balit.

Pokud zavineme děťátku ručičky , omezíme více mimovolné pohyby a záškuby.  Dobře to funguje u neklidných, citlivějších dětí, které více potřebují klid a stabilitu.

Těsnějšího zavinutí můžeme dosáhnout několika způsoby:

  • Při balení do rychlozavinovačky dáme ručičky více k tělíčku, a rychlozavinovačku převážeme ještě navíc plenou, šátkem nebo  mašlí.
  • Použití klasické („retro") zavinovačky s vložkou a šňůrkami na stažení
  • Zavinutím i s ručičkami do jakékoli látky (postačuje i přeložená klasická plena cípem dolů). 
  • Použitím tzv. kouzelné zavinovačky, což je zavinovačka s kapsou na nožičky a dlouhými chlopněmi po stranách, které se děťátku několikrát ovinou kolem těla.  Ta udělá veškerou práci za Vás. Miminko má nožičky v „kapse", má tedy určitý prostor pro pohyb a skrčení nožek, zatímco ručičky jsou zavinuty u těla a tělíčko je pevně, ale měkkce zabalené. Manipulace je velmi snadná a jednoduchá. I neklidní novorozenci takto velmi dobře spí.

Pokud bychom zavinovali dítě příliš těsně, můžeme škodit normálnímu krevnímu oběhu. Navíc, pokud bude mít děťátko nepřirozeně narovnané nohy, bráníme i přirozené abdukčně-flekční poloze. To by ale nastalo pouze, pokud bychom zavinovačku utahovali tak těsně, že bychom dítěti narovnávaly nepřirozeným způsobem nohy a miminko v této poloze bylo celý den. Prostě nic se nemá přehánět.

Jak dlouho a na jak dlouho zavinovat?

Dítě většinou nezavinujeme (a už vůbec ne těsněji) na celý den. Většinou miminko pevněji zabalíme na usnutí nebo zklidnění, poté zavinutí uvolníme. Omezený prostor peřinky či zavinovačky poskytuje děťátku dostatečný klid, oporu a podporu.

Zcela jednoznačný je přínos balení nedonošených miminek.  Bývají citlivější na vnější podněty a neklidnější, což je dáno nezralostí nervové soustavy. Proto jim zavinutí  velmi prospívá. Naopak větší kojenec, který již zkoumá ručičky a nožičky,  těsnější zavinutí skutečně nepotřebuje.  Proto platí, že tak jak zraje nervová soustava, uvolňujeme zavinutí miminka.  Lze říci, že do třetího až čtvrtého měsíce můžeme použít zavinutí i s ručičkami, později můžeme ručičky nechávat volné, nebo použít třeba spací pytlík. 

Zavinování dítěte berte jen jako doporučení, vyzkoušejte, a věřte vlastní intuici. Každé miminko je jiné, a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Každá maminka instinktivně „ví", co jejímu děťátku prospívá, a to nejen v zavinování ale ve všem co se rodičovství a mateřství týká.

Moje zkušenosti:

Klasickou rychlozavinovačku jsem používala od narození. Už v porodnici jsme se sestřičkami miminko balily  do čtvercové peřinky, a doma jsem měla připravené tři rychlozavinovačky a spací pytlík. V zavinovačce jsem kojila,  v zavinovačce malý spal ve velké posteli i v postýlce.  Vešla se mi i do houpacího lehátka a fungovalo to výborně. Vozila jsem ji  s sebou i na výlety a používala jako dečku na ležení. Na usínání jsem se naučila miminko zavázat do plenky a pak jej umístila do rychlozavinovačky, nebo jsem převázala plenku přes zavinovačku. Malého nerušily pohyby ručiček a spinkal krásně.  Kouzelnou zavinovačku jsem objevila bohužel  až poměrně pozdě, někdy kolem 4. měsíce  a velmi rychle se z ní prcek naučil „vydrápat". Na usínání byla ale naprosto skvělá. 

Zastavte se za námi

 
Věštínská 19, Praha 5, Radotín
2 min od Pražského okruhu
(sjezd Zbraslav/Radotín)
 
Pondělí - Neděle: 9:00 - 19:30
Zobrazit prodejnu
Mapa prodejny