+420 739 053 384 Zákaznický servis : Po - Pá: 8:30 - 16:00 | Otevírací doba prodejny : Po - Ne: 9:00 - 19:30

Nošení dětí

Datum: 01.09.2016

Dnes jsme si dali za úkol udělat Vám trochu přehled v poněkud nepřehledném tématu. Informací, mnohdy zcela protichůdných, z velké části reklamních najdete v literatuře, na internetu i v časopisech pro maminky co hrdlo ráčí. Horší je se v tolika informacích dobře vyznat. Zkusíme Vám to trochu usnadnit.

Přemýšlela jsem, jak toto téma uchopit a narazila na webové stránky, které podrobně seznamovaly maminky s historií nošení, návratem k přirozenému způsobu života a tak dále.  Autoři tohoto webu masové rozšíření nošení zpochybňovali, upozorňovali, že není  pro každého a že není vhodné koupit šátek kdekoli. Je potřeba se naučit šátkům rozumět a absolvovat nejrůznější kurzy. Tak trochu mi to připadalo jako náboženství. Téměř ve stylu "Pokud k nám nepatříš, tak raději nenos". Záložka na placené kurzy a ty zaručeně nejlepší šátky byla hned vedle.

Občas mám dojem, že boj za tzv. přirozený způsob života, porodu a podobně je  jenom „tak trochu jiná reklama“. Tento boj za většinou již dávno vybojované se stal dobrým spotřebním artiklem a půdou, na které je možné se slušně živit…Vím, že se tímto názorem pouštím na tenký led a proto jej dávám "pod čáru". 

Na druhé straně určitě není cílem naší poradny propagovat způsoby nošení, které jsou nesprávné a za každou cenu prodat kdejaký šmejd. Je spousta rodičů, kteří nemají potřebné informace a koupí cokoli, protože je to zrovna v akci.  Pak  vídáte děti  nošené místo v nosítku v akčním  "visítku" způsobem  "na pavouka". Z toho vstávají vlasy hrůzou všem, dokonce i mě:)). 

Proto jsem dala dohromady několik zajímavých informací o historii a psychologii nošení, snažila jsem se nezanedbat ani zdravotní hledisko a přidám i svoje zkušenosti s nošením. Chystáme se ve spolupráci s ortopedem  na článek o dysplazii kyčelních kloubů - tak aby  příliš nezabředával do medicínských termínů a byl tudíž  srozumitelný. 

To je jen malá poznámka na úvod….a na úvod tedy navrhuji a doporučuji používat zdravý selský rozum a logiku. I co se nošení dětí týče.

Psychosociální aspekty nošení

Nošení dětí je báječná věc. Nošení dětí je jedinečné pro Vaše miminko, nošení je jedinečné i pro Vás. Proč to tak je a co je na tom vlastně tak úžasného?  O tom se dočtete v těchto třech článcích 

  • Bezpečná náruč
  • Historicko - etnická exkurze
  • Nosit nebo nenosit?

Ergonomie nošení

Správná poloha dítěte při nošení je velmi důležitá a pokud se dítě rozhodnete nosit, můžete si u nás i o tomto tématu přečíst článek.

  • Ergonomie nošení

Není nosítko jako nosítko a není šátek jako šátek….

Miminko můžete nosit v zásadě čtyřmi následujícími způsoby: šátek, klokanka, ergonomické nosítko nebo babyvak. Rozvedeme postupně všechny možnosti s jejich klady, zápory a trochu Vás navedeme, na co si dát pozor. Úmyslně vynecháváme krosnu, ve které dítě sice nosíte, nicméně postrádá veškeré výhody nošení z psychosociálního a emočního hlediska. S dítětem v krosně jste totiž zhruba ve stejném kontaktu jako s dítětem v kočárku. Jednotlivé typy probereme podrobně ve speciálním článku.

Zastavte se za námi

 
Věštínská 19, Praha 5, Radotín
2 min od Pražského okruhu
(sjezd Zbraslav/Radotín)
 
Pondělí - Neděle: 9:00 - 19:30
Zobrazit prodejnu
Mapa prodejny