+420 739 053 384 Zákaznický servis : Po - Pá: 8:30 - 16:00 | Otevírací doba prodejny : Po - Ne: 9:00 - 19:30

1. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Datum: 01.05.2016

Těhotenství začínáme počítat od prvního dne vaší poslední menstruace. I když jste vlastně ještě nepočala – už počítáte. Během následujících zhruba 280 dnů se ve vašem nitru odehraje úžasný seriál, jehož posledním dílem bude narození vašeho miminka. Nebudeme ale předbíhat.

1. týden těhotenství

Čeká nás průměrně 40 týdnů, rozdělených do tří trimestrů, s rostoucím bříškem plných radostí a také starostí, lékařských prohlídek, zařizování a shánění výbavičky a očekávání. Gynekologové a porodníci používají k označování délky gravidity výhradně měsíce lunární. Těhotenství je tak rozděleno do desíti lunárních (a devíti kalendářních) měsíců. Během prvního lunárního měsíce dochází k oplodnění vajíčka, rýhování, přesun do dělohy, uhnízdění v děložní sliznici a období tzv. embryogeneze. V prvních týdnech mluvíme o embryu, od 10. gestačního týdne začínáme mluvit o plodu.

Víte, že stres může být příčinou neplodnosti?

Při stresu se do krevního oběhu vyplavují ve zvýšené míře stresové hormony, které ovlivňují chování ženy i její tělesné pochody. Ty mohou zablokovat ovulaci imenstruaci, ovlivňují pohyblivost vejcovodů a prokrvení dělohy. Působí také na imunitní systém, tlumí ho, a to může ovlivnit proces zahnízdění vajíčka v děloze. Jak pomoci otěhotnění?

Tip pro mámu

Pokud jste tak už neučinila, je nejvyšší čas, abyste změnila svůj životní styl s ohledem na vaše budoucí těhotenství. Přestaňte kouřit a pít alkohol. Místo toho se zásobte čerstvou zeleninou a ovocem, začněte také s užíváním kyseliny listové. Jste to, co jíte a pro vaše dítě platí to stejné! Nezapomínejte na kvalitní stravu, jezte střídmě a pravidelně, spíše méně, ale častěji. Vyhněte se extrémům a radikálním změnám. Přečtěte si naše tipy ve článkuStrava před těhotenstvím. Hodně odpočívejte a vyhněte se všem toxickým látkám a materiálům. Začněte zkrátka myslet a žít jako těhotná! 
Táta je v tom taky: Během těchto dnů relaxujte! Příští týden vás totiž čeká důležitý úkol…

Zdroj: babyweb.cz

Zastavte se za námi

 
Věštínská 19, Praha 5, Radotín
2 min od Pražského okruhu
(sjezd Zbraslav/Radotín)
 
Pondělí - Neděle: 9:00 - 19:30
Zobrazit prodejnu
Mapa prodejny