+420 739 053 384 Zákaznický servis : Po - Pá: 8:30 - 16:00 | Otevírací doba prodejny : Po - Ne: 9:00 - 19:30

3. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Datum: 01.05.2016

Vítěz se přes nástrahy namáhavé cesty dostal až cíli. Spermie splynula s vajíčkem a zázrak početí může začít. Početí bychom mohli rozdělit do tří fází – ovulaci, oplození a uhnízdění oplozeného vajíčka. Jakmile všechny fáze proběhou úspěšně, těhotenství může úspěšně pokračovat.

3. týden těhotenství

Zázrak oplození

K ovulaci dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Vajíčko ukryté ve váčku (folikulu) naplněného tekutinou dozrává, folikul praská a vajíčko se uvolňuje. Z prasklého folikulu vzniká žluté tělísko, které uvolňuje progesteron. Tento hormon připravuje sliznici dělohy na přijetí vajíčka. Vajíčko je zachyceno vejcovodem a je posunováno směrem k děloze. Ke splynutí vajíčka a spermie dochází v širší části vejcovodu. Vzniká jediná buňka, zygota, která nese 46 chromozomů genetické informace, stejným dílem od každého z rodičů. Do dvaceti hodin se buňka rozdělí na dvě a dělení, neboli rýhování, dále pokračuje. Po oplození trvá vajíčku zhruba sedm dní, než dosáhne dělohy.

Pod zevní vrstvou buněk se hromadí tekutina a vzniká blastocysta. Ta přechází do dělohy, kde se snaží uhnízdit ve sliznici dutiny děložní. Z vnitřní vrstvy buněk blastocysty vzniká tzv. zárodečný terčík, základ budoucího embrya. V této době tvoří blastocystu již stovky buněk. Pevné uhnízdění trvá asi 13 dní. V embryu se začínají tvořit první orgány a orgánové soustavy. Prvním z nich je nervová soustava, následuje srdce. Poměrně velká část blastocyst, asi 40 %, které dosáhly dělohy, se nikdy neuhnízdí. Umírají a jsou odplaveny následující menstruací. 

Co se děje s vámi?

Ačkoliv v prvních 13 týdnech těhotenství, tedy v prvním trimestru, na vás těhotenství nebude vidět, bude to pro vás velmi náročná doba. Ve vašem těle probíhají velicezásadní změny. V prvním trimestru přiberetemaximálně dvě kila.
Tip pro mámu: Některé ženy cítí své těhotenství velmi brzy. Zaznamenejte si den početí, pokud ho víte!
Táta je v tom taky: Patrně stále investujete do konta se jménem početí. Užívejte si to! Váš život se právě velmi nenápadně, ale zato dramaticky změnil.

Zdroj: babyweb.cz

Zastavte se za námi

 
Věštínská 19, Praha 5, Radotín
2 min od Pražského okruhu
(sjezd Zbraslav/Radotín)
 
Pondělí - Neděle: 9:00 - 19:30
Zobrazit prodejnu
Mapa prodejny